BYDGOSZCZ / Zakup nowego mieszkania

Jak rozpocząć poszukiwania nowego mieszkania u deweloperów ?

Proces poszukiwania nowego mieszkania najczęściej związany jest ze zmianami w życiu. Wejście w stan dorosłości, nowy związek, małżeństwo, dzieci, rozwód, zmiana ilości członków gospodarstwa domowego, zmiana pracy, statusu majątkowego lub przeprowadzka. Rozpoczynając poszukiwanie nowego mieszkania warto się zastanowić nad kilkoma parametrami jakie ma spełniać przyszła oferta aby w perspektywie czasu zakup okazał się udany.

Cena mieszkania

Pierwszym i podstawowym założeniem jakie należy określić przy zakupie nowego mieszkania to budżet w jakich chcemy się zmieścić z zakupem. Przy określeniu budżetu należy skupić się przede wszystkim na sumie posiadanych środków własnych i zdolności kredytowej. Częstym błędem kupujących jest określenie możliwości finansowych na podstawie maksymalnej ceny metra kwadratowego.
W takim wariancie wystarczy niewielka zmiana powierzchni lokalu lub zastosowanie innej normy obliczania aby drastycznie mogła zmienić cała kwota zakupu. Dlatego możliwości finansowe określamy za pomocą kwoty całkowitej z uwzględnieniem pomieszczeń dodatkowych - miejsca postojowego, komórki lub garażu. Przy definiowaniu budżetu należy również wziąć pod uwagę konieczność wykończenia surowego mieszkania pod klucz, na co zaplanować należy minimum 10-15% wartości kupowanego mieszkania.

Funkcjonalność mieszkania

Podstawą funkcjonalności jest liczba pokoi jakie są w mieszkaniu a nie jego powierzchnia. Oczywistym jest, że im większe mieszkanie tym wygodnie jest je umeblować i bardziej komfortowo się mieszka, jednak nie zawsze ta teza się sprawdza w praktyce. Często spotkać można mieszkania o mniejszych metrażach które są świetnie rozplanowane i doskonale doświetlone przez co sprawiają  wrażenie większych i bardziej ustawnych niż ich odpowiedniki o bardziej przestronnych powierzchniach lecz mniej korzystnie zaprojektowanych.

Planując zakup nowego mieszkania warto przemyśleć jak będzie się zmieniać sytuacja mieszkaniowa jego przyszłych właścicieli na przestrzeni minimum 5 lat. Młode małżeństwo z jednym dzieckiem powinno uwzględnić sytuację, w której rodzina stanie się czteroosobowa. Z drugiej zaś strony małżeństwo z dłuższym stażem i nastolatkami na pokładzie, może brać pod uwagę scenariusz w którym dzieci niedługo mogą opuścić dom rodzinny i np. wyprowadzić się do innego miasta na studia. W takim wariancie zamiana mieszkania na nowy, duży dom może nie mieć sensu  w perspektywie kilku lat.

Podobnie jest z mieszkaniami kupowanymi w celach inwestycyjnych. Inwestując w mieszkanie na wynajem, należy się zastanowić komu chcemy wynajmować nasz lokal. Czy klientem będą studenci, czy może młodzi pracownicy korporacji czy też pracownicy firm, żołnierze NATO lub rodziny z dziećmi.

Cel zakupu mieszkania

Podstawowym celem zakupu jest realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych. W takim przypadku kupujemy mieszkanie dla siebie kierując się swoimi upodobaniami i oczekiwaniami. Klient poszukujący nowego mieszkania ma zestaw swoich przekonań i doświadczeń jakie dotychczas napotkał. Ich efektem jest poszukiwanie mieszkania, które będzie miało "coś" tzw zakup nakierowany na cel, lub też "czegoś" nie będzie miało czyli zakup nakierowany na rozwiązanie problemu.

Przykład piętra.
Częstym przypadkiem poszukiwania mieszkań na ostatnich piętrach jest fakt posiadania w przeszłości hałaśliwych sąsiadów i chęć posiadania w kolejnym mieszaniu spokoju i ciszy.
Są klienci poszukujący tzw. "mieszkań środkowych". Są oni najczęściej przekonani o ekonomicznym uzasadnieni takiego wyboru w sezonie grzewczym. Wg nich mieszkania środkowe są cieplejsze przez co tańsze w utrzymaniu. Dla nich podstawowym kryterium wyboru poza ceną i funkcjonalnością będzie spełnienie parametru "bez parteru, bez ostatniego"

Przykład tarasu
Innym przypadkiem jest poszukiwanie mieszkań z tarasami. Klienci tacy często mieli wcześniej małe balkony lub w ogóle ich nie posiadali. Chcą sobie w nowym mieszkaniu zrekompensować wcześniejsze braki posiadaniem dużego tarasu lub przynajmniej przestronnym balkonem.
Inna grupa klientów poszukuje mieszkań z tarasem bądź ogródkiem ponieważ wychowali się w domu jednorodzinnym. Taka dodatkowa powierzchnia daje im większe poczucie wolności, swobody i przestrzeni do jakiej przywykli.

Przykład funkcjonalny
Są klienci poszukujący nowego mieszkania konkretnie w celu rozwiązania jakiegoś problemu, który dotychczas ich mocno irytował np. miejsca na szafę. Jeśli dana osoba dotychczas mieszkała w mieszkaniu z małym korytarzem gdzie nie było miejsca na ubrania, może chcieć kupić mieszkanie z dużym przedpokojem gdzie w końcu pomieści swoje wszystkie ubrania.

Lokalizacja mieszkania

Wybór lokalizacji dokonuje się najczęściej w trzech obszarach - sentymentalnym, pragmatycznym i egoistycznym.
Pierwszy podyktowany jest przywiązaniem do danej lokalizacji, najczęściej wynikającym z okresu dzieciństwa lub zamieszkiwania od dłuższego czasu w jakimś rejonie.
Drugi to lokalizacyjny pragmatyzm - wybór miejsca dobrze skomunikowanego, blisko miejsca pracy i niezbędnej infrastruktury (placówki edukacyjne, sklepy).
Trzeci wybór to lokalizacje tzw. prestiżowe, najczęściej blisko centrum lub na renomowanych osiedlach.
Więcej o wyborze lokalizacji pisaliśmy w artykule "Jak rozpocząć poszukiwanie idealnego mieszkania deweloperskiego"